Badex Logo Beyaz
E-Ticaret ve Pazaryeri

E-Ticaret ve Pazaryeri Danışmanlığı

E-Ticaret Danışmanlığı Hizmeti

E-Ticaret; işletmenin ölçeği, içinde yer aldığı sektör ya da fonksiyonu fark etmeksizin geleneksel ticaretin yerini almaya devam ediyor. Yerel işletmelerden uluslararası markalara kadar pek çok işletme ve kuruluş için e-ticaret temel bir unsur haline geldi. Dolayısıyla iş modelini yönlendirecek ve belki bütün bir iş planını etkileyecek olan bu ticaret yöntemi, ciddi uzmanlık gerektiren bir alan. E-Ticaret danışmanlığı hizmeti tam da bu noktada gündeme geliyor.

E-Ticaret danışmanlığı; etkilediği marka imajı, çıktılara olumlu etkisi gibi özellikleri ile markaların neredeyse tamamı için hayati bir önem teşkil eden bir hizmettir. Elektronik platformda ticaret yapmayı düşünen ya da mevcut e-ticaret sitesini güçlendirmek isteyen kişiler için e-ticaret danışmanlığı önemli bir ihtiyaç olmaktadır.

Buna ek olarak, ürünler üzerinden e-ticaret yükünü çıkarıp yalnızca ürünün gönderimi ve fatura kesim sürecine odaklanmak isteyen firmalar için de e-ticaret danışmanlığı faydalıdır. Bu nedenle pek çok kişi ve işletme yurt dışı e-ticaret danışmanlık ajansıstoksuz e-ticaret danışmanlığı gibi aramalar yapmaktadır. Badex ekibi, bu arayışı güvenilir bir danışmanlık hizmeti ile sonlandırmayı başarır.

E-Ticaret Danışmanlığı Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Ticaret danışmanlığı, elektronik ortamda gerçekleştirilen ticari işlemlerin maksimum verim ile sonuçlanmasına odaklanan bir hizmettir. Durum böyleyken e-ticaret uzmanları, gerekli araç ve stratejiler ile markanın elektronik görünürlüğünün artmasından reklam optimizasyonuna kadar pek çok konuda plan üretirler. Bu planlar, işletmenin elektronik ticaret sektöründe öne geçmesini hedeflemektedir.

E-Ticaret danışmanlığı; markanın satış kanallarının yönetimi sürecinde destek veren bir hizmettir. Fakat bu kanalların çeşitliliği ve kompleks bir yapıda olması, deneyimli ve alanında uzman bir ekip gerektirir. Bu noktada Badex ekibinde yer alan e-ticaret danışmanları, çok sayıda hizmet ile katkı sunmaktadır. Müşteri odaklı e-ticaret hizmetine yönelerek, işletmenin ticaret kapasitesi artırılırken aynı zamanda hedef kitleye nokta atışı ticaret ulaştırılması hedeflenir.

E-Ticaret platformunu maksimum kalite ve verime ulaştırmak isteyen kişilerin en merak ettiği konu başlıklarından biri de e-ticaret danışmanlık ücretleri olmaktadır. Bu noktada Badex ekibi, müşteri memnuniyetini hedefleyen ücret politikası belirlemiştir. Ücret, hizmetin kapsamı ve içeriği ya da e-ticaret sitesinin özgün özellikleri doğrultusunda değişebilmektedir. Ücretle ilgili detaylı bilgi almak adına web sitemizin iletişim bilgileri aracılığı ile bizlere her zaman ulaşabilirsiniz.

E-Ticaret Danışmanlığı Kapsamında Hangi Hizmetleri Sunuyoruz?

E-Ticaret sektörü, son yıllarda durmaksızın genişleyen ve ilerleyen bir sektördür. Geleneksel ticaret yöntemlerinin dışına çıkan e-ticaret süreci, kapsamlı ve detay odaklı bir çalıştırma gerektirmektedir. Bu durum, e-ticaret danışmanlığının da kapsamını doğrudan genişletir. Badexe-ticaret danışmanlığı hizmetleri arasında;

 • Sektör ve rakip araştırması,
 • Reklam yönetimi ve planlaması,
 • SEO (Arama motoru optimizasyonu),
 • Finans yönetimi,
 • E-Ticaret stratejileri gibi çok sayıda başlık bulunmaktadır.

Badex ekibi olarak e-ticaret danışmanlığının yanı sıra SEO, sosyal medya, pazar yönetimi gibi çok sayıda hizmet sunuyoruz. Bu nedenle sözü geçen alanlarda uzman kişilerin ekibimizdeki önemli yeri, e-ticaret danışmanlığı sürecine de olumlu bir etki yaratmaktadır. Bu şekilde e-ticaret sitenize bütünlükçü bir yaklaşım ile planlama ve geliştirme hizmeti verilmektedir. Böylece eksik bir detay kalmaması ve sitenizin bulunduğu sektörde öne çıkarılması mümkün olmaktadır.

E-Ticaret Planlaması ve Stratejileri

E-Ticaret danışmanlığı sürecinin kilit noktalarından birini e-ticaret planlaması ve stratejileri başlığı oluşturur. Markanın tanınırlığının, güvenilirliğinin, prestijinin ve bu doğrultuda satışlarının artırılması temel hedeftir. Badex e-ticaret stratejisi oluşturma sürecinde;

 • Müşteri kazanımı ve sürdürülebilirliğin sağlanması,
 • Müşterinin bağlılığının test edilmesi,
 • Elektronik ortam müşterisinin dijital süreçlerinin kolaylaştırılması,
 • Alınan siparişin başarıyla teslimi gibi konu başlıkları ile müşteri odaklı bir e-ticaret planlaması sağlar.

Ciddi bir dikkat ve araştırma gereken e-ticaret planlaması, markanın özelliklerine göre özelleştirilir. Bu sayede ait olduğu sektörde öncü hale gelmesi amaçlanır.

Sektör ve Rakip Araştırması

Bir e-ticaret sitesinin başarılı olması için sitenin ve planların geliştirilmesi oldukça önemlidir. Fakat en az bu kadar dikkate alınması gereken bir diğer konu, rakip analizi ve sektör analizidir. Sektör ve rakip araştırmasının eksiksiz tamamlanması halinde e-ticaret platformunuzun artı ve eksilerini objektif şekilde ölçe şansınız doğar. Aynı sektörde bulunan farklı işletmelerin hamleleri, sektörün genelini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle araştırmanın başarılı bir şekilde tamamlanması, geleceğe yönelik adımlarınızın sağlamlaşmasını da sağlayacaktır.

Son olarak sektör ve rakip analizinin tamamlanması ile tüketici davranışının aydınlatılması mümkündür. Böylece müşteri beklentilerinin detaylı analizi yapılarak e-ticaret siteniz geliştirilebilecektir.

Kurumsal Marka Yönetimi

Markanın durumu, e-ticaretin süreç ve sonucu üzerinde direkt etkilidir. Öte yandan markanın durumu ne denli kaliteli özelliklere sahip olursa olsun, kurumsal bir şekilde yönetilmediği takdirde tüketicilerin güvenini kazanması mümkün olmayabilir. Bu nedenle kurumsal marka yönetimi, e-ticaretin temel noktalarından birini oluşturur. Kurumsal marka yönetimi, sosyal medya kullanımından ürün siparişine kadar her adımda izlenmesi gereken bir işlemdir.

Reklam Yönetimi

Herhangi bir web sitesinde karşımıza çıkan özelleştirilmiş reklamlar, alışveriş alışkanlıklarımız üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra televizyon, podcast ve diğer sosyal medya araçları da reklam için uygun ve yaygın platformlardır. Bu doğrultuda var olan reklam yöntemlerini iyi değerlendirmek, e-ticaret sitenizin verimini arttırma işleminin sac ayaklarından birini oluşturur.

Arama Motoru Optimizasyonu

SEO olarak da bilinen arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin sıralamasını yükseltme sürecini belirtir. Sıralama yükseltme sırasında organik akış sağlanarak ziyaretçi sayısı, sayfada kalma süresi gibi unsurlar hesaba katılır. Bu şekilde ilgili ürün ya da hizmeti talep eden potansiyel müşteri, e-ticaret sitenize kolaylıkla ulaşabilir. Son derece ayrıntılı bir süreç olan SEO, kapsamlı bir araştırma gerektirmektedir.

Finans Yönetimi

E-Ticaret, geleneksel ticaret biçimlerinde olduğu gibi finans ve muhasebeye doğrudan bağlıdır. Bu nedenle finans yönetimi ve bütçe planlaması yapılmadan, e-ticaret sürecinin bütününü kapsayacak bir başarı sağlanması oldukça zordur. Finans yönetimi sırasında tüketicinin davranışını hesaplamak kadar markanın finans alışkanlıklarını da hesaba katmak ve detaylı bir plan hazırlamak gerekmektedir.

 

Pazaryeri Yönetimi Hizmeti

Pazaryeri yönetimi, “Marketplace” olarak adlandırılan platformlarda, satış yapan ve yer almak isteyen işletmeler için sunmuş olduğumuz bir hizmettir. Marketplace, farklı markaların ürünlerini bir araya getiren, bir nevi sanal pazar görevi gören alanlardır. Bu alanlarda markaların ön plana çıkabilmeleri için çeşitli çalışmalar yapılması gerekir.

Sanal rekabetin büyüklüğü düşünüldüğünde, işletmelerin artık bireysel çalışmalarla sanal pazarlarda boy göstermesi zorlaşmıştır. Teknolojik ve yazılımsal çözümler ise her alanda markalarını tanıtmalarına imkan sağlar. Üstelik Marketplace bünyelerinde yer almak, son derece avantajlı olduğu gibi satış hacmine katkısı yansınamayacak kadar büyüktür.

Pazaryeri Yönetimi Nedir?

Pazaryeri yönetimi, doğrudan e-ticaret sitelerini ilgilendiren teknolojik bir hizmet olarak tanımlanabilir. Öncelikle pazaryeri platformları tanınmalı, hangi platformlarda yer almanın daha makul olacağına karar verilmelidir. Firmamız, globale hitap eden birçok pazaryerinin işleyişine hakimdir ve e-ticaret sitelerinin bu platformlarda var olabilmesi adına tüm hizmetleri verir.

Günümüzde online alışveriş için en çok tercih edilen pazaryerleri şunlardır:

 • Amazon
 • eBay
 • Aliexpress
 • Etsy
 • Çiçek Sepeti
 • Trendyol
 • Hepsiburada

Bu platformların işleyişi benzerlik gösterse de her birinin komisyon oranları, ürün/katalog ekleme seçenekleri farklılık gösterir. İlk 4 sırada yer alan platformlar, globale hitap eden ve son derece geniş ürün seçeneği sunan alanlardır. Diğerleri ise Türkiye’nin önde gelen pazaryerleri olarak bilinir.

Pazaryeri danışmanlığı verirken öncelikle hangi kitlelere hitap edebileceğinize dikkat ederiz. Eğer birden çok platformda ürün satışı yapabilecek stok oranına sahipseniz, farklı pazaryerlerinde markanızı tanıtarak satış hacminizi genişletebilirsiniz.

Bu hizmetler, markanızın sanal pazarlara giriş yapmasıyla birlikte başlar. Sonrasında amacımız, ürünlerinizi bu platformlarda görünür hale getirmektir. Satış yaparken kullanmanız gereken ödeme seçeneklerinden pazarlama hizmetlerine kadar birçok konuda deneyimimiz vardır. Tecrübeli ve alanında uzman bir ekiple çalışmanız, kısa vadede E-ticarette önemli ilerlemeler kaydetmenizi sağlayacaktır.

Pazaryeri Yönetimine Niçin İhtiyacınız Var?

Pazaryeri yönetimi hizmetleri almadan önce sanal pazar alanlarını inceleyerek kolaylıkla üye olabileceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak bu sürecin zorluğu, üyelik işlemlerini tamamlamanız ardından başlayacaktır. 10 yıl öncesinde internet üzerinden satış yapmak için hizmet almanıza gerek yok denilebilirdi. Ancak şu an binlerce e-ticaret sitesi ile rekabet etmeniz gerektiği için bu hizmetler bir nevi ihtiyaç haline geldi.

Marketplace, sadece alıcı ve satıcıyı buluşturacak bir sistem olarak karşınıza çıkar. Satış amacıyla kaydolan markalar, ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak için nadiren “öne çıkarma” seçeneklerinden yararlanabilir. Genel olarak bakıldığında, müşteri odaklı platformlardır ve müşterilerin alışveriş deneyimlerine göre beğenebilecekleri ürünleri ön plana çıkaran algoritmaları vardır.

Sanal pazarları, arama motorlarına benzer şekilde ele almak mümkündür. E-ticaret siteleri kurulduğunda arama motoru dizinine eklenir. Ancak dizine eklenmesi, kullanıcıların karşısına arama sonucunun ilk sayfalarında çıkması için yeterli değildir. Çeşitli çalışmalar kapsamında web siteleri geliştirilir, arama motoru kriterlerine uygun hale getirilir ve ön plana çıkarılır.

Marketplace hizmetlerindeki çalışmalar da buna benzer şekilde ilerler. Eğer gerekli çalışmalar yapılmaz ve sitenin algoritmasına uyum sağlanmazsa, markanın ürünleri kullanıcıların karşısına son sayfalarda çıkacaktır. Müşteri gözüyle bakıldığında ise sayfalarca sıralanan ürünleri, en çok ilk 10 sayfadan satın aldığı bilinmektedir. Bu nedenle markanızı tanıtmak ve ürün satmak için profesyonel desteğe ihtiyacınız vardır.

Pazaryeri Yönetiminde Hangi Alanlarda Hizmetlerimiz Var?

Pazaryeri yönetimi hizmetlerimiz, tamamen profesyonel ve Marketplace çeşitlerine göre sistematik şekilde işleyen süreçlerdir. Bünyesine girmek istediğiniz Marketplace alternatifleri doğrultusunda ilerleme kaydettiğimizden, spesifik örneklerle açıklamamız zordur. Ancak genel hatlarıyla ele aldığımızda şu hizmetleri vermekteyiz:

 • Pazaryeri Danışmanlığı: Sunmuş olduğumuz hizmetlerin başında gelir. Hali hazırda sanal pazara girmediyseniz, platformlar hakkında bilmeniz gerekenleri, avantajları ve dezavantajlarını, komisyon oranlarını danışmanlık hizmetimizi alarak öğrenebilirsiniz.
 • Ürün Optimizasyonu: Marketplace alanınıza ürünleri eklerken algoritmalarına uygun açıklamalar, hashtag kullanımları, kategori metinleri ekleriz. Böylece ürünler ilk sayfalarda çıkacak şekilde kategorize edilir.
 • Reklam Yönetimi: Sanal pazar sitelerinin bir kısmı, müşterilerinin kampanyalarını ve ürünlerini tanıtmak için öne çıkarma seçenekleri sunar. Bu reklamların yönetilme sürecinde aktif rol oynayarak kullanıcıların ana sayfalarında reklamlarınızı görmelerini sağlarız.
 • Ödeme Seçenekleri: Bazı Marketplace adreslerinde ödemeler kendi sistemleri doğrultusunda yapılsa da bir kısmında şahsen ödeme alternatifleri belirlemeniz gerekir. Genellikle global sitelerde ödemelerin nasıl alınacağı firmaya aittir. Bu aşamada e-cüzdanlar, kripto gibi ödeme süreçlerini yönetebileceğiniz hizmetler sunarız.

Bu hizmetler, işletmenizin hacmi ve ürün stoklarına göre değişiklik gösterecektir. Sadece Türkiye’de faaliyet gösteren işletmelerle birlikte dünya çapında satış yapmak isteyen her markaya hizmet verecek potansiyele sahibiz.

Pazaryeri Yönetim Sürecimiz Nasıl İlerliyor?

Pazaryeri yönetimi sürecimiz, her işletmenin hacmine göre adım adım ve kümülatif şekilde ilerler. Öncelikle müşterilerimizin beklentileri göz önünde bulundurulur ve planlamalar yapılır. Daha sonra girmek istenen Marketplace adreslerine karar verilir ve çalışmalarımız başlar. Bu süreçlerde izlediğimiz adımları şu şekilde açıklayabiliriz:

Pazaryeri Türlerine Göre Pazar Alanı Belirleme

Marketplace türleri hakkında bilgi sahibi olduğunuzda, en doğru alanı bularak verimli ilerlemeler kaydedebilirsiniz. Bu nedenle önceliğimiz, pazaryeri türlerini tanımanız ve en uygun platformlarda yer almanızdır. Marketplace türleri şu şekilde sınıflandırılır:

 • Yatay Pazaryeri
 • Dikey Pazaryeri
 • Küresel Pazaryeri

Pazaryeri danışmanlığı hizmeti aldığınızda, her birinin işleyişi hakkında detaylı bilgiler vermekteyiz. Kararınız doğrultusunda platform seçimi yaparak diğer aşamalara geçeriz.

Pazaryeri Entegrasyonu

Pazaryeri türlerinden birinde alan almanız, sanal mağazanız olduğu anlamına gelir. Bu aşamada yapılması gereken ürün ve hizmetlerinizi, pazaryerine entegre etmektir. Firmamız, tüm ürünlerinizi aynı anda satışa sunabileceğiniz kapsamlı bir mağaza tasarımı yapar.

Ürün ve Stok Yönetimi

İşletmelerin hacmi ve stok oranı, ürünlerin düzenli şekilde takip edilmesini gerekli kılar. Satışlar sistematik olarak takip edilir ve stok oranı sürekli güncellenir. Stokta olmayan ürünler kaldırılır ve müşterilerin firmaya olan güveni zedelenmez.

Sipariş Takibi

Online olarak satın alınan ürünlerin sipariş takipleri, pazaryerlerinde açıkça görüntülenir. Müşteri ürününüzü satın aldığı andan itibaren takipte kalarak “Hazırlanıyor”, “Kargoya Verildi” gibi bilgilendirmeleri yaparız. Böylece ilgili bir imaj yaratmanız, yorum ve takipçi kazanmanız daha kolay bir hale gelir.

Reklam Yönetimi

Reklam sürecinde SEO, SEM, yeniden pazarlama, sosyal medya reklamcılığı gibi hemen her dijital pazarlama tekniğini kullanmaktayız. Böylece ürünleriniz çeşitli mecralarda tanınır hale gelir ve satış hacmine olumlu etkilerini kısa vadede görebilirsiniz.

Satış Yönetimi

Ürünleri pazaryeri mağazalarına entegre ederken belirlenecek ücretler, kar marjını belirler. Bu nedenle ekibimiz, Marketplace komisyon oranlarını, kargo ücretlerini ve ürün maliyetlerini inceler. Kar sağlayabileceğiniz şekilde satış prosedürleri uygulanır ve gelir-gider takibi yapılır

Diğer Hizmetlerimiz

Dijital Pazarlama

Sizi aradıklarına eminiz!

Google ADS Yönetimi

İnternet Pazarlamasının ve İnternet üzerinden satışın olmazsa olmaz parçası

Web Siteleri

Web Tasarım & E-Ticaret Hizmeti artık bir işletmenin vazgeçilmezi!

Sosyal Medya

Yönetimini bize bırakın, siz sadece keyifle müşterilerinizle iletişim kurun.

SEO

Organik trafiğinizi arttırın!

İçerik ve Fikirler

Pazarlama Hizmetlerini en iyi şekilde tanıtan yaratıcı metinlerdir.